Czwartek, 19 września 2019, 262 dzień roku. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda . 281 dni do końca roku szkolnego.


Nasze projekty

Film promocyjnyRok szkolny 2012/2013

ZASADY REKRUTACJI 2013/2014
27.02.2013
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2013/2014.


Kliknij aby poznać szczegóły.
NOWY KIERUNEK: TECHNIK TURYSTYKI WIEJSKIEJ
W roku szkolnym 2013/2014 uruchamiamy nowy kierunek: technik turystyki wiejskiej zarówno w technikum jak i w szkole policealnej. Technik turystyki wiejskiej jest nowym zawodem, który jest odpowiedzią na potrzeby krajowego i europejskiego rynku pracy. Turystyka wiejska to forma turystyki odbywająca się w środowisku naturalnym, wykorzystująca takie walory jak: przyroda, krajobraz, kultura, zabudowa, kuchnia regionalna. Zawód technik turystyki wiejskiej przygotowuje do:
 • podjęcia pracy w biurach turystycznych, hotelach i pensjonatach, prywatnych domach letniskowych,
 • prowadzenia własnej działalności gospodarczej, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub agroturystycznego,
 • do dokonywania analizy i planowania strategii rozwoju własnej działalności,
 • planowania i organizowania pobytu turystom w na obszarach wiejskich,
 • organizacji i wykonywania prac w gospodarstwie rolnym.KIERUNEK - TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI
W roku szkolnym 2013/2014 uruchamiamy po raz drugi kierunek: technik eksploatacji portów i terminali zarówno w technikum jak i w szkole policealnej.
Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali jest:
 • planowanie i wykonywanie prac związanych z eksploatacją portów i terminali;
 • organizowanie prac związanych z eksploatacją środków transportu i obsługą podróżnych w portach i terminalach
 • organizowanie prac związanych z magazynowaniem, składowaniem oraz przeładunkiem towarów i ładunków w portach i terminalach
 • prowadzenie dokumentacji dotyczącej transportu, magazynowania i przeładunku towarów oraz ładunków w portach i terminalach.
Cykl kształcenia zawodowego zakończony jest egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Po ukończeniu kształcenia absolwent może być zatrudniony w: charakterze pracownika naziemnego lotniska lub personelu samolotu, przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych agencjach obsługi portów morskich, portach morskich i rzecznych oraz terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych.
WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO
26.06.2013
Informacje o wynikach, świadectwa dojrzałości oraz aneksy dla zdających podwyższających wyniki będą do odbioru w szkołach w dniu 28 czerwca. Tego samego dnia od godziny 9:00 uruchomiony zostanie na stronie www.oke.jaworzno.pl Serwis dla maturzystów umożliwiający zdającym indywidualne zapoznanie się z wynikami egzaminu. Obowiązują loginy i hasła przekazane przez dyrektorów szkół zdającym w lutym bieżącego roku.

Absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, a nie zdali jednego z nich mają prawo do przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym:
1. Część pisemna - 27 sierpnia 2013 r.(wtorek, godz. 9:00)
2. Część ustna - 26-30 sierpnia 2013 r. (harmonogram ustalają dyrektorzy szkół)

Warunkiem przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym jest złożenie do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników oświadczenia absolwenta o woli ponownego przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym.

Życzymy satysfakcji z wyników egzaminów!


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
24.06.2013
Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2012/2013 odbędzie się 28 czerwca (piątek) o godzinie 9.00 w auli.
Prosimy o przybycie w stroju galowym.


WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO
24.06.2013
Informujemy wszystkich tegorocznych maturzystów, że wyniki egzaminu maturalnego oraz świadectwa maturalne będą wydawane w szkole w dniu 28 czerwca 2013 r. godzina 12.30.
Po odbiór prosimy zgłosić się z dowodem tożsamości.


EGZAMIN ZAWODOWY
19.06.2013
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zamieszczone zostały klucze wyboru poprawnych odpowiedzi z egzaminu zawodowego - 17 czerwca 2013r.

Więcej: http://www.cke.edu.pl/pl/938-2013-czerwiec.html


MARATON FITNESS
18.06.2013
W Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu ul. Chopina 26 odbędzie się "Maraton fitness".

Plan zajęć:
10.00 - 11.00 Step and Shape
11.00 - 12.00 NOWOŚĆ!!! Bokwa Fitness
12.00 - 13.00 Power TBC
13.00 - 14.00 Zumba

Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!


PRZYBORY POMOCNICZE
11.06.2013
Zdający mogą korzystać w etapie praktycznym egzaminu z następujących przyborów: kalkulator, ołówek, gumka, linijka.


TERMINY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE
11.06.2013
Etap pisemny:
17 czerwca 2013r.
(poniedziałek) godz. 12.00- dla absolwentów wszystkich typów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych (techników, zasadniczych szkół zawodowych).

Etap praktyczny:
19 czerwca 2013r.
(środa) godz. 9.00 - dla absolwentów Technikum Nr 8


THE HUMAN BODY
10.06.2013
Zapraszamy na wystawę THE HUMAN BODY, która wzbudza niezwykłe zainteresowanie w każdym miejscu na świecie, gdzie się pojawia. Tajemnice ludzkiego ciała będziemy mogli poznać w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają w fascynującą podróż w głąb ludzkiego ciała, która pozwoli na szczegółowe poznanie naszego organizmu - począwszy od układu kostnego, poprzez układy mięśniowy, rozrodczy, oddechowy, krwionośny aż po inne, nawet najdrobniejsze, części ludzkiego ciała. Dzięki tej wystawie to, co do tej pory można było oglądać wyłącznie w atlasach anatomicznych, znajdzie się na wyciągnięcie ręki.

Szczegóły u Pani Biegańskiej.

II PIESZO-ROWEROWA WYCIECZKA NA KOPALNIĘ CASTELLENGO
07.06.2013
W ramach poznawania obiektów industrialnych Towarzystwo Miłośników Rokitnicy organizuje 15 czerwca II pieszo-rowerową wycieczkę na kopalnię Castellengo. Zbiórka: piesi - godz. 9.00, rowerzyści - godz. 10.00 przy ul. Żniwiarzy [obok pętli autobusowej w Rokitnicy] Zgłoszenia chętnych [do 12.06.2013r.] informacje: tel. 601 507619
Serdecznie zapraszamy!

INDUSTRIADA 2013 W MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO 2013
06.06.2013
Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki w Muzeum Górnictwa Węglowego to moc atrakcji od samego rana aż do północy! W sobotę, 8 czerwca w Kopalni Guido przez cały dzień na turystów czekać będzie zwiedzanie poziomu 320, który zostanie dodatkowo "ożywiony" przez trójwymiarowe mappingi podziemnych chodników. Na amatorów interaktywnej grafiki w godzinach wieczornych czeka także tag tool, czyli malowanie wirtualnych obrazów na ścianie budynku maszyny wyciągowej.
ZAPRASZAMY!

STOISKO NA TARGACH TURYSTYKI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ
27.05.2013
W dniach 24-25 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbyły się V Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.
Na targach mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej oferty edukacyjnej. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko!


RAJD ROWEROWY POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MIASTA
27.05.2013
Muzeum Miejskie w Zabrzu, Zabrzańska Masa Krytyczna i Wydawnictwo ILLUSTRIS z Zabrza zapraszają do udziału w kolejnej edycji rajdu rowerowego połączonego ze zwiedzaniem miasta. Tym razem tematem będą "Zabrzańskie wieże". Rajdy "Na kole przez Zabrze" to dość nowatorski sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Skierowany jest zarówno dla pasjonatów kolarstwa, jak i osób niezbyt często wsiadających na rower. W programie m.in. wieże szybowe (Szyby "Tadeusz" i "Carnall"), wieże ciśnień i wieże kominowe. Zapraszamy wszystkich do zabrania aparatów fotograficznych. Organizatorzy oraz sponsorzy przewidują dla uczestników sporo atrakcji i upominków. Planowane zakończenie rajdu: około 15.30. W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału.


V MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ
26.05.2013
W dniach 24-25 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbyły się V Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.
Co roku Targi skupiają wielu wystawców – przedstawicieli instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, przedstawicieli miast i regionów z Polski, Francji, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Tunezji, Rosji, Słowacji, Włoch, Francji, Gruzji. Z roku na rok impreza cieszy się większym zainteresowaniem, a liczba odwiedzających rośnie. Uczniowie klasy II C i III C, pod przewodnictwem Pani Katarzyny Łopuskiej i Pana Radosława Fogla zostali zaangażowani do obsługi technicznej targów, za co serdecznie dziękujemy.
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO-PRAKTYCZNA
26.05.2013
W dniach 23-24 maja br. w Zabrzu odbyła się X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna „Dziedzictwo przemysłowe dla turystyki kulturowej. Dawne i współczesne formy transportu”. Dzięki takim prelegentem jak między innymi: gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, kosmonauta, który odbył lot w kosmos; Jerzy Makula - polski pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata; Jerzy Majcherczyk- odkrywca kanionu Colca w Peru zapoznaliśmy się z ciekawymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w tym zakresie. W Konferencji udział wzięli przedstawiciele obiektów i organizacji turystycznych z kraju i ze świata a także uczniowie IBP- kształcący się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali i IIIC kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej.

MATURA 2013
03.05.2013
Od wtorku 07.05.2013r. zaczynają się egzaminy maturalne. Wszystkie egzaminy pisemne rozpoczynają się o godzinie 9.00. Absolwenci i członkowie zespołów nadzorujących zobowiązani są do zgłoszenia się przed salą egzaminacyjną o godzinie 8.00. Natomiast wszystkie egzaminy ustne rozpoczynają się zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia!

DRODZY ABSOLWENCI
26.04.2013
klas IV A, IV B oraz IV C. To był Wasz ostatni taki dzień w szkole. W Waszych klasach, z wychowawcami, z koleżankami i kolegami ze szkolnych ławek. "Nic dwa razy się nie zdarza..." i ten moment też już się nie powtórzy. Kolejny etap Waszego życia został zamknięty.
Życzymy Wam pomyślnych wyników na egzaminach. Spełnienia marzeń związanych z kontynuowaniem nauki. Życzymy Wam godnego, szczęśliwego i bogatego życia, mądrości i pokoju w Waszych rodzinnych domach. Jeszcze raz wszystkiego dobrego.


MOJA SZANSA - PIERWSZY CYKL ZAJĄĆ POZALEKCYJNYCH
05.04.2013
Dobiegł już końca pierwszy cykl zająć pozalekcyjnych z matematyki i języka angielskiego w ramach projektu "Moja szansa". Uczennice i uczniowie na tych zajęcia uczyli się i spędzali czas w miłej atmosferze. Pracowali w grupach nad WebQuestami. Autorzy i autorki najlepszych prac, które zostały przygotowane na zajęciach zostaną nagrodzeni we wrześniu 2013 roku na szkolnym Festiwalu Nauki.


II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PRÓBNEGO EGZAMINU ZAWODOWEGO
29.03.2013
W zeszłym tygodniu odbyły się, organizowane przez serwis Hotelinfo24.pl, kolejne edycje Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Zawodowego. Tym razem egzamin organizowany był dla dwóch zawodów: technika hotelarstwa i technika obsługi turystycznej. Ogólnopolski egzamin dla technika obsługi turystycznej odbywał się po raz pierwszy, natomiast przyszli hotelarze pisali go już po raz drugi. Edycja ta przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Do egzaminu zgłosiły się bowiem aż 172 szkoły z liczbą ponad 5.500 uczniów. I aż 64 szkoły zgłosiły akces dla obu kierunków.

Przypominamy, że tym razem egzamin dla każdego zawodu podzielony był na dwa dni. W pierwszym dniu uczniowie rozwiązywali test składający się z 50 pytań związanych z zawodem oraz test z przedsiębiorczości. Dzień drugi poświęcony był części praktycznej. Autorką wszystkich zadań jest Aleksandra Lewandowska


MOJA SZANSA - REALIZUJEMY HARMONOGRAM
28.03.2013
Dobiega już końca realizacja niektórych zaplanowanych zadań w projekcie. Pierwsi uczniowie i uczennice z klasy II A i II B wrócili z Karpacza. Praktyki odbywali w Hotelu Gołębiewski http://www.golebiewski.pl/karpacz, Hotelu Sandra http://www.sandra.karpacz.pl/ i Hotelu Relaks http://www.hotel-relaks.pl/#hotel oraz w hotelu Artus http://www.hotelartus.pl/.
Obecnie do wyjazdu na praktyki przygotowują się uczniowie z klasy II C. Czas trwania praktyki to 5.04.13 - 4.05.13. Na miejscu czeka ich również 8h zajęć z doradztwa zawodowego.
Dobiegają już końca rozpoczęte w styczniu zajęcia dodatkowe dla uczniów i uczennic ZS nr 17 (zakończą się przed Świętami Wielkanocnymi). Prowadzone były 4 grupach. Nowe 4 grupy rozpoczną swoje zajęcia po Świętach Wielkanocnych. Szczegółowy harmonogram niebawem zostanie zamieszczony na stronie projektu. Szczegółowe informacje na temat tych zajęć u Pani Dyrektor ZS nr 17 - Lucyny Grandy.
Nadal zgodnie z harmonogramem trwają zajęcia z doradztwa zawodowego grupowego i indywidualnego


WIELKANOC 2013
25.03.2013
Świąt Wielkiej Nocy w radosnym klimacie życzą Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i pracownicy Zespołu Szkół Nr 17 w Zabrzu


ITB - NAJWIĘKSZE TARGI TURYSTYCZNE W EUROPIE
22.02.2013
W dniach 6-10 marca 2013 roku odbędą się w Berlinie Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie, będąca doskonałą okazją do poznania nowych trendów. Na ITB Berlin spotkamy ponad 10 tys. wystawców, którzy prezentują wszystkie grupy zawodowe związane z ogólnie pojętą turystyką i podróżami. W targach biorą udział, między innymi: międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, inni organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się przewozami turystycznymi, firmy hotelarskie, firmy ubezpieczeniowe, wydawnictwa, firmy zajmujące się informacją turystyczną, i wiele innych. Kombinacja fachowej ekspozycji i targów przyciąga, co rocznie tysiące gości, wystawców, media i NAS.
Jedziemy 8 marca. Szczegóły imprezy u Pani mgr Doroty Bzdak i Pani mgr Sylwii Marciniak.
Serdecznie zapraszamy!


POLONEZ MATURZYSTÓW
25.01.2013
24 stycznia na Placu Warszawskim zorganizowany został "Polonez Maturzystów".
Impreza na 100 dni przed maturą odbyła się już po raz szósty.

My też tam byliśmy!

XV "SZKOLNE PREZENTACJE 2013"
16.01.2013
15 marca 2013r w godzinach od 10.00 do 15.00 odbyły się XV "SZKOLNE PREZENTACJE 2013". Targi były organizowane pod patronatem Prezydent Miasta Zabrze . Celem imprezy było umożliwienie uczniom i ich rodzicom zapoznanie się z ofertą publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych.
Oczywiście nasza szkoła wzięła czynny udział w tej imprezie.


ZEBRANIA Z RODZICAMI
13.01.2013
16 stycznia (środa), o godzinie 17.00 odbędą się spotkania z rodzicami.


JESTEŚ JUŻ GOTOWY DO MATURY?
13.01.2013
Sprawdź, czy jesteś już gotowy do matury! Znajdziesz próbne testy online z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym. Poznasz swoje wyniki i dowiesz się, jak wypadasz na tle maturzystów z całej Polski.

Przetestuj się! Zrób to sam. Bez nauczyciela i bez stresu.

Rozwiązuj testy online, sprawdzaj swoje postępy, porównuj je z wynikami rówieśników i naładuj się wiedzą z Egzamerem!

Polecamy: http://www.egzamer.pl


KARNAWAŁOWY MARATON FITNESS
13.01.2013
W Radzionkowie, w hali MOSiR-u 19 stycznia o godz. 15.30 odbędzie się Karnawałowy Maraton Fitness. Doskonała okazja do wspólnych ćwiczeń, zabawy oraz poprawy kondycji, co szczególnie może być przydatne podczas karnawałowych szaleństw. Nawet jak nie ćwiczysz, przyjdź, zobacz, może jest to właśnie coś dla Ciebie. Wstęp wolny.


V OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ
10.01.2013
9 stycznia 2013 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle odbył się etap okręgowy V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IV A: Katarzyna Kałczok i Sandra Marchelek. Tematem przewodnim olimpiady było funkcjonowanie gastronomii hotelowej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 80 pytań związanych z gastronomią, kategoryzacją i bieżącymi wiadomościami z branży hotelarskiej. W Olimpiadzie wzięło udział 334 uczniów z całej Polski. Finał Olimpiady odbędzie się w kwietniu, w Kołobrzegu, do którego zakwalifikuje się ok. 30 uczestników etapów okręgowych z całej Polski.

Trzymamy kciuki!


MOJA SZANSA - KOLEJNE PRAKTYKI W TOKU
08.01.2013
Grupa P-2 czyli II B rozpoczęła swoją praktykę w Karpaczu zgodnie z harmonogramem - powodzenia!


III EDYCJA XFACTOR W DMIT
07.01.2013
Zostaniemy czwartym jurorem, poczujemy atmosferę castingu do III edycji programu XFACTOR. Przyjdziemy i zobaczymy (na żywo) jurorów programu: Kubę Wojewódzkiego, Tatianę Okupnik i rodowitego zabrzanina Czesława Mozila. Jako jedni z pierwszych osób spotkamy nowego prowadzącego program i posłuchamy jak śpiewają przyszli finaliści kolejnej edycji XFactora.
TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ.
Będziemy w dniach 9, 10 i 11 stycznia 2013 r.
KONKURS JĘZYKOWY NA KARTKĘ Z PAMIĘTNIKA
05.01.2013
Konkurs obejmuje trzy języki: angielski (Day by Day), niemiecki (Tag für Tag) oraz hiszpański (Dia a Dia).
Możesz opisać kilka dni ze swojego życia, a jeśli uważasz, że nic ciekawego Ci się nie przytrafiło, możesz stworzyć i opisać fikcyjnego bohatera, którego dni są pełne fascynujących przeżyć i sytuacji.
Uczniowie rejestrują sie samodzielnie na stronie internetowej. Prace konkursowe (zapisane w formacie doc, pdf lub rtf) należy przesyłać wyłącznie poprzez swoje konto (utworzone przez stronę konkursową) w terminie od 1.12. do 31.03.

Adresy stron dla poszczególnych języków:
- j. angielski: www.glossa.pl/daybyday
- j. niemiecki: www.glossa.pl/tagfurtag
- j. hiszpański: www.glossa.pl/diaadia
MOJA SZANSA - ROZPOCZĘLIŚMY JUŻ REALIZACJĘ WSZYSTKICH ZAPLANOWANYCH ZADAŃ W PROJEKCIE
03.01.2013
Pierwsi uczniowie z klasy II A bardzo zadowoleni wrócili z Karpacza. Praktyki odbywali w Hotelu Gołębiewski, Hotelu Sandra i Hotelu Relaks. Hotelarze również byli zadowoleni z praktykantów, niektórzy zostali wyróżnieni ocena celującą. Uczniowie zaś po pierwszym dniu pobytu w szkole już mają ochotę wrócić do Karpacza na kolejny miesiąc praktyk, ale to dopiero za rok! To chyba najlepsza rekomendacja dla pozostałych uczestniczek i uczestników projektu. Mamy nadzieję, że powstaną ciekawe e-Portfolia, którymi zechcecie się pochwalić! (co to e-Portfolio, dowiecie się na zajęciach z doradztwa zawodowego).

Systematycznie odbywają się już zajęcia z doradztwa zawodowego w grupach i indywidualnie. Od stycznia rozpoczynają się również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, dla wszystkich, którzy zgłosili chęć udziału w nich. Wszystkie szczegółowe informacje u Pani Dyrektor Lucyny Grandy lub w biurze projektu – pokój 257.


PROJEKT LEONARDO DA VINCI
02.01.2013
Przy wsparciu finansowym komisji europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci rozpoczynamy projekt pt. "Profesjonalny staż skuteczną drogą do osiągnięcia zawodowych kompetencji w hotelarstwie i turystyce".
Program obejmuje czterotygodniowy staż/praktykę w obiektach hotelarskich rekomendowanych przez partnera projektu biuro Januszsports s. a s. di Janusz Semborowski we Włoszech w regionie Trentino Polsa San Valentino. Staż zostanie poprzedzony programem wspierającym językowo-kulturowo-pedagogicznym.
czas realizacji projektu: 10.12.2012 do 31.01.2014r.
Uczestnicy projektu otrzymają certyfikaty Europass Mobility/certyfikat uznawany w Unii Europejskiej, będący potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji i doświadczenia zawodowego

Więcej...
NOWY ROK
30.12.2012
Życzymy wszystkiego dobrego w NOWYM ROKU, spełnienia wszystkich marzeń i planów!
ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
21.12.2012
Informujemy, iż przerwa świąteczna będzie trwała od 24 grudnia 2012 roku do 1 stycznia 2013 roku
Kolejna przerwa to ferie zimowe w terminie od 11 do 24.02.2013.
WESOŁYCH SWIĄT
21.12.2012
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzymy, by spełniły się Wasze najskrytsze marzenia, a ciepła atmosfera Gwiazdki spędzonej w rodzinnym gronie trwała w Waszych domach przez cały rok. . Wszystkiego dobrego!
A przy okazji: czy wiecie, jak brzmi "Wesołych świąt" w najpopularniejszych europejskich językach?
 • Angielski: Merry Christmas & Happy New Year
 • Niemiecki: Fröhliche Weihnachten und ein glückliches Neues Jahr!
 • Francuski: Joyeux Noël et Bonne Année!
 • Włoski: Buon Natale e Felice Anno Nuovo
 • Hiszpański: Feliz Navidad y Próspero Ano Nuevo
ZEBRANIA Z RODZICAMI
10.12.2012
12 grudnia (środa) odbędą się obowiązkowe spotkania z rodzicami.
WARSZTATY RĘKODZIEŁA
10.12.2012
12.12.12r o 13:20 odbędzie się spotkanie chętnych osób chcących spróbować swoich sił w tworzeniu biżuterii.
Wymagania: wolny czas i dobre chęci;
materiały i narzędzia niepotrzebne:)
Gotowe rękodzieła będzie można zakupić na świątecznym kiermaszu, który odbędzie się 19.12.2012r
zaprasza Katarzyna Łopuska
PROJEKT 9.2 - MAM ZAWÓD - MAM PRACĘ W REGIONIE
07.12.2012
Projekt "Mam zawód - mam pracę w regionie", to projekt systemowy realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego) przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz 30 powiatów i miast na prawach powiatu z województwa śląskiego.
Projekt "Mam zawód - mam pracę regionie" przewiduje również opracowanie Programu Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego w województwie śląskim na lata 2012-2020, wytyczającego główne kierunki działań mających na celu podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego, zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy.

Więcej
WARSZTATY EKOTURYSTYCZNE
05.12.2012
15 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach ekoturystycznych w Byczynie na Opolszczyźnie. Zostaliśmy bardzo mile ugoszczeni. Pani Iwona Śliczna, właścicielka agroturystyki poczęstowała nas specjalnością gospodarstwa - pysznym sernikiem oraz sokami naturalnymi z owoców, z własnego sadu.
Kolejnym punktem programu była multimedialna prezentacja na temat działalności eko i agroturystycznej. Następnie zobaczyliśmy dawne maszyny rolnicze, mieszczące się w skansenie, przy gospodarstwie. Nasi uczniowie próbowali swoich sił w wypiekaniu przepysznych bułeczek orkiszowych. Dowiedzieliśmy się również jakie zagrożenia płyną w związku z konsumpcją żywności zmodyfikowanej genetycznie (GMO). Największą frajdę sprawiła nam przejażdżka traktorem po terenie gospodarstwa. Z tej perspektywy oglądaliśmy zwierzęta hodowlane, min. capa, którego zapach na długo zachował się w naszej pamięci...Sporym zainteresowaniem cieszyły się produkty z żywnością ekologiczną, które można było nabyć w sklepiku gospodarstwa. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do centrum Byczyny, otoczonej murami i fortyfikacjami średniowiecznymi.
PROJEKT "MOJA SZANSA"
27.11.2012
Zapraszamy do zapoznania się z projektem "Moja szansa", który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Projekt ten realizowany jest przez:
 • BASKAR Grzegorz Piekarski z siedzibą w Karpaczu, ul. Słowackiego 7 - Lider projektu,
 • Miasto Zabrze/Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu - Partner projektu
w okresie od 2 listopada 2012 r. do 31 października 2014 r.

Więcej
PRÓBNA MATURA
13.11.2012
Informujemy, że w dniach 20 - 22.11.2012r. w szkole odbędą się próbne egzaminy maturalne:
20 listopada - język polski, czas trwania: 170 min
21 listopada - matematyka, czas trwania: 170 min
22 listopada - język obcy, czas trwania: 120 min
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11.11.2012
Narodowe Święto Niepodległości - święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.
ODWOŁANE ZEBRANIA Z RODZICAMI
08.11.2012
Zebrania z wychowawcami i konsultacje nauczycieli wszystkich przedmiotów w dniu 14.11.2012 zostały odwołane.
WŁOSKI W NASZEJ SZKOLE
03.11.2012
Kontynuujemy cykl bezpłatnych zajęć językowych we współpracy z Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zapraszamy zainteresowanych uczniów na cykl szkoleniowy nauki języka włoskiego.
Będzie jak znalazł na kolejny wyjazd do Włoch!
V OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ
02.11.2012
W czwartek 15.11.2012, na 5 godzinie lekcyjnej w sali 014 odbędą się eliminacje do V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

Zapisy przyjmuje Pani Marciniak do 14.11.2012
Halloween 2012
31.10.2012
29 października Samorząd Szkolny zorganizował imprezę Halloween.
Przebrali się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, wielkie brawa dla Pani Bogusławy Kality.
W imprezie Halloween odbyły się 3 konkursy:
 • za najlepiej przebraną klasę
 • za najlepsze "straszydło"
 • za najlepszą dynię
Zaangażowanie uczniów było bardzo duże.

Wyniki wyglądają następująco:
 • najlepiej przebrana klasa:
  • 1 miejsce - 2a
  • 2 miejsce - 4c
  • 3 miejsce - 1a
 • najlepsze straszydło:
  • 1 miejsce - Malwina Binięda 4c
  • 2 miejsce - Anna Wawrzyniak 3a
  • 3 miejsce - Marcin Nowak 2a
 • najlepsza dynia:
  • 1 miejsce - 3a
  • 2 miejsce - 4c
  • 3 miejsce - 2c
Pozdrawiamy
Samorząd Szkolny

Zdjęcia
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DYDAKTYCZNEJ NA LOTNISKO
17.10.2012
Dn. 15.10.2012 roku wraz z moją klasą i Panią Sylwią Marciniak wybrałam się na wyjazd dydaktyczny na lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. Kiedy dotarliśmy, na miejscu czekali już na nas przewodnicy ( tzn. przedstawiciele obsługi lotniska), którzy zaprowadzili nas do punktu kontroli bezpieczeństwa, a następnie poprosili nas o włożenie kamizelek bezpieczeństwa, które są obowiązkowe na płycie lotniska. Wszyscy udaliśmy się do samolotu linii Enter air. W samolocie było bardzo ciekawie. Mieliśmy okazję wejść również do kokpitu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie za sterami maszyny. Następnie udaliśmy się do lotniczej straży pożarnej. Później weszliśmy wszyscy na teren terminali pasażerskich, rozmawialiśmy z personelem zajmującym się obsługą podróżnych. Na końcu zwiedziliśmy taras widokowy, który był na samej górze terminala - stamtąd podziwialiśmy widoki startujących, oczekujących na lot i lądujących samolotów. Bardzo pozytywnie zaskoczyło nas to, jak pożegnała nas obsługa lotniska: mianowicie obdarowali nas pamiątkowymi gadżetami tzn. breloczkami w kształcie samolotu oraz firmowymi długopisami z logo GTL-Service czyli Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Wycieczka ta była dla mnie, moich koleżanek i kolegów ciekawym doświadczeniem, które uświadomiło mi, że w przyszłości będę wykonywała interesującą pracę i że dokonałam właściwego wyboru odnośnie szkoły.

Nikola Mundner kl. 1BP
DZIEŃ NAUCZYCIELA
16.10.2012
12 października w Teatrze Nowym z udziałem władz miejskich i przedstawicieli Kuratorium Oświaty zorganizowane zostały zabrzańskie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Pani Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze dziękowała za ogromne zaangażowanie i codzienny trud podejmowany dla dobra najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie gratulując dorobku i osiągnięć, życzyła dalszych sukcesów. W trakcie wieczoru Pani Prezydent wręczyła Nagrody Prezydenta Miasta, którą otrzymała Pani Dyrektor Lucyna Granda a także Panowie: Adam Szołtysek, Tomasz Kruża i Grzegorz Dziuk.

Serdecznie gratulujemy!
OBSŁUGA GASTRONOMICZNA W FILHARMONII ZABRZAŃSKEJ
15.10.2012
Uczniowie naszej szkoły w dniach 11.10.2012 i 12.10.2012 pod kierunkiem Pani Biegańskiej zorganizowali obsługę gastronomiczną dla uczestników koncertów w Filharmonii Zabrzańskiej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie wykazali się pełnym profesjonalizmem podczas obsługi gości. Serdecznie dziękujemy uczniom klasy II A: Kasi Kołaciak, Żanecie Prusko, Izabeli Nowak, Marcinowi Nowak i Tomkowi Kozubińskiemu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNKI
11.10.2012
Małżeństwo powinno być czasem do świętowania i radości- chyba, że jest się jedną z 60 milionów dziewczynek na całym świecie zmuszanych do małżeństwa przed osiągnięciem wieku18 lat.
Wyobraź sobie życie tych dziewczynek.
Taka kobieta, a raczej dziecko ma zmniejszoną szansę na ukończeniu edukacji i jest narażona na wyższe ryzyko jakim jest maltretowanie fizycznie, zakażenia wirusem HIV i inne choroby, natomiast większość z nich umiera podczas porodu.
W Afryce jedna na cztery kobiety nigdy nie widziała szkoły podstawowej czego skutkiem jest m.in. analfabetyzm.
W Afryce do szkół uczęszcza nie więcej niż 19% dziewczynek i mimo wielu chęci, nie mają możliwości bardziej rozwijać swoich umiejętności.
Wiele tysięcy afrykańskich dzieci nie trafia do żadnego rejestru .
Tym samym pozbawione są prawa do tożsamości co oznacza, że oficjalnie nie istnieją.
TARGI HORECA
07.10.2012
Listopad w branży hotelarskiej i gastronomicznej od wielu już lat nieodmiennie kojarzy się z Targami HORECA w Krakowie. Na kompleks specjalistycznych imprez złożą się:
 • Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA
 • Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD
 • Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPOR
Jedziemy 19.11.2012.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły: mgr Dorota Bzdak, mgr Sylwia Marciniak
RAJD PO ZABRZU
05.10.2012
Konkurs "Rajd po Zabrzu" - edycja specjalna dla upamiętnienia 90 rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zabrze zorganizowany został przez Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu.
1 etapem była wycieczka autokarowa z przewodnikiem Dariuszem Walerjańskim - 28.09.2012. Uczestniczyli w niej przedstawiciele klasy 1c oraz 4c. Wycieczka połączona była z piknikiem w tajemniczej leśnej scenerii.
2 etap - to test, który będzie składał się z pytań otwartych i zamkniętych. Odbędzie się w dn.24.10.2012.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZABRZU
04.10.2012
Odbył się 1 etap Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu. W konkursie uczestniczyły klasy turystyczne: klasa 1c oraz 4c. Polegał na teście sprawdzającym wiedzę. Uczestniczyło 10 osób, z których 4 zakwalifikowały się do finału. 2 etap miejski odbędzie się 9.10.2012 również w formie testu.
PRÓBNA MATURA
03.10.2012
W dniach 20-22 listopada 2012 odbędzie się próbna matura.
Arkusze maturalne przygotowane będą przez wydawnictwo Operon.
Jest to świetna forma sprawdzenia się przed....tą właściwą.
SKARBNIKOWE GODY
02.10.2012
W sobotę 29 września 2012 roku Zabrze świętowało 90. rocznicę nadania praw miejskich. Wyjątkowy, świąteczny charakter miał w tym roku pochód Skarbnikowych Godów, w którym również uczestniczyliśmy.
MAM ZAWÓD - MAM PRACĘ W REGIONIE
01.10.2012
"Mam zawód - mam pracę w regionie" to projekt systemowy realizowany w naszej szkole w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013, Samorządu Województwa Śląskiego w partnerstwie ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz z 15 powiatami i 15 miastami na prawach powiatu z terenu województwa śląskiego.
Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół oraz placówek kształcenia zawodowego w województwie śląskim.

Więcej: mamzawod-mamprace.slaskie.pl
WARSZTATY EKOTURYSTYCZNE
01.10.2012
15 listopada zapraszamy na wycieczkę do gospodarstwa ekoturystycznego na Opolszczyźnie. W programie 4 godzinne warsztaty na temat działalności gospodarczej w agroturystyce, odnawialnych źródeł energii, żywności ekologicznej (możliwość wypieczenia chleba orkiszowego). Ponadto odwiedzimy jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Polsce - Byczynę otoczoną murami obronnymi i fortyfikacjami gotyckimi. Koszt : 65 zł - cena zawiera przejazd i udział w warsztatach.

Szczegóły u mgr Radosława Fogel oraz mgr Roberta Zabawy.
VIII DNI NAUKI
23.09.2012
14 września 2012 r. wzięliśmy udział w VIII Dniach Nauki organizowanych przez Miasto Zabrze. Na naszym stoisku można było nauczyć się składania serwetek i nakrywania stołów. Jak co roku, młodzież naszej szkoły pomagała w kierowaniu ruchem podczas imprezy.
KALENDARZ MATURZYSTY
20.09.2012
Drodzy maturzyści przed Wami rok przygotowań do egzaminu maturalnego. W zakładce "Info - Matura" zamieszczono kalendarz maturzysty na rok 2012/2013, abyście dopilnowali wszystkich ważnych dla Was terminów.
KONKURS MULTIMEDIALNY
17.09.2012
Konkurs multimedialny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Konstanty Wolny 1877 - 1940".
Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą nr IV/16/1/2011 ogłosił rok 2012 Rokiem Konstantego Wolnego. W ramach obchodów Roku Konstantego Wolnego Śląski Kurator Oświaty organizuje konkurs multimedialny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "KONSTANTY WOLNY 1877 - 1940"

Więcej na stronie www.kuratorium.katowice.pl
I ZABRZAŃSKIE SPOTKANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
10.09.2012
W dniu 08.09.2012r. grupa wolontariuszy z kl. IV c pod opieką P. Izabeli Gnieździ - Buc uczestniczyła w I Zabrzańskim Spotkaniu z Niepełnosprawnością zorganizowanym przez Stowarzyszenie INNI NIE INNI.

Uczniowie: Izabela Cuch, Izabela Jarząb, Radosław Mickiewicz i Michał Wesołowski pomagali organizatorom w przygotowaniu i prowadzeniu imprezy. Dziewczyny piekły kiełbaski i częstowały zaproszonych gości, a chłopcy smarowali "sznity ze smalcem".

Wszystkim - wszystko smakowało!

W części artystycznej wystąpił zespół MYSELF AND I oraz gość specjalny CZESŁAW MOZIL.

Po koncercie nasi uczniowie zamienili kilka słów z CZESŁAWEM i zrobili pamiątkowe zdjęcia.
LETNI SPŁYW KAJAKOWY
08.09.2012
Zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Mała Panew
TERMIN: 17 WRZESIEŃ / poniedziałek
TRASA SPŁYWU : 1dzień - Krupski Młyn(Stanica)-Żędowice -21 km.
KOSZT : 60 ZŁ
W CENIE :
 • wypożyczenie sprzętu wraz z kamizelkami
 • koszt przewozu sprzętu
 • grill, napoje i opieka instruktora


więcej...
ZEBRANIA Z RODZICAMI
07.09.2012
12 września (środa) odbędą się spotkania z rodzicami
Rodziców uczniów klas pierwszych o godz.16.30 na II piętrze, potem spotkania z wychowawcami w salach.
Rodziców uczniów pozostałych klas o godz.17.00 z wychowawcami w salach.
ROZPOCZĘCIE ROKU
27.08.2012
Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/13 odbędzie się 3 września, w poniedziałek o godzinie 10:30 w sali gimnastycznej.

Zespół Szkół Nr 17 w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 58
tel./fax 32-278-55-79
e-mail: sekretariat@zs17.zabrze.pl


Nasi partnerzy