Czwartek, 19 września 2019, 262 dzień roku. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda . 281 dni do końca roku szkolnego.


Nasze projekty

Film promocyjnyRok szkolny 2010/2011

WAKACJE !!!
30.06.2012
Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły pragniemy podziękować za ten wspólnie spędzony rok. Uczniom gratulujemy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom - cierpliwości we wpajaniu jej. Jednocześnie życzymy wszystkim, aby nadchodzące wakacje były czasem wytchnienia i relaksu. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
26.06.2012
Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2011/2012 odbędzie się 29 czerwca (piątek) o godzinie 9.30 w auli.
EGZAMIN ZAWODOWY
21.06.2012
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zamieszczone zostały klucze wyboru poprawnych odpowiedzi z egzaminu zawodowego - 18 czerwca 2012r.

Więcej
EGZAMIN ZAWODOWY
17.06.2012
W poniedziałek 18.06.2012r. o godz. 12.00 rozpoczynają się egzaminy zawodowe (pisemne). Absolwenci zobowiązani są do zgłoszenia się przed salą egzaminacyjną o godzinie 11.00.
W dniu 20.06.2012r. o godzinie 9.00
rozpocznie się egzamin praktyczny dla absolwentów technikum.
Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia oraz wysokich wyników!
FINAŁ AKCJI "WARTO BYĆ DOBRYM"
15.06.2012
14 czerwca w naszej szkole odbył się finał akcji "Warto być dobrym"
Zwycięzcą konkursu została Malwina Binięda uczennica klasy III C, która zrealizowała zadania ze wszystkich trzech obszarów konkursu. W nagrodę otrzymała dyplom oraz rower marki "Kross" ufundowany przez Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom "Przyjazna Szkoła". Dodatkowo wyróżnione zostały osoby szczególnie aktywne w realizacji obszaru "Ja i świat". Uczniowie konkurowali w zbiórce puszek, plastikowych nakrętek oraz baterii. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
PRZYJAZDÓWKA W GÓRĘ
15.06.2012
Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę. Dzięki strefie Schengen i organizacji tegorocznych Mistrzostw znacząco uległy poprawie statystyki ruchu turystycznego w sektorze przyjazdowym do Polski.
Według wstępnych szacunków Instytutu Turystyki w pierwszym kwartale 2012 odnotowano o 6% więcej przyjazdów cudzoziemców, niż w analogicznym okresie 2011, ogółem odwiedziło nas 14,4 mln turystów z zagranicy. Z kolei łączna liczba przyjazdów wszystkich turystów wzrosła o 12%, do 3 mln.
ZBLIŻA SIĘ INDUSTRIADA 2012
14.06.2012
30 czerwca br. odbędzie się już po raz trzeci INDUSTRIADA Święto Szlaku Zabytków Techniki.
Ten jednodniowy festiwal jest Świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego promującym, unikalny w skali kraju, turystyczny szlak samochodowy, na którym znajduje się 36 industrialnych obiektów z całego regionu śląskiego.
Warto wspomnieć, że INDUSTRIADA to nie tylko wydarzenia, które odbędą się 30 czerwca br., ale również szereg imprez poprzedzających Święto.
Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w latach poprzednich i ta edycja INDUSTRIADY okaże się wielkim sukcesem i niepowtarzalną okolicznością na poznanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu, a przy tym świetną okazją do dobrej zabawy.
EURO 2012
08.06.2012
Euro 2012 to szansa na budowę pozytywnego wizerunku Polski. Zróbmy wszystko, aby nasi goście poczuli się jak u siebie w domu. Włącz się do akcji na polacy2012.pl.
IV EDYCJA KONKURSU "HOTELARSTWO W TEORII I PRAKTYCE"
06.06.2012
05.06.2012 odbyła się IV Edycja Konkursu "Hotelarstwo w teorii i praktyce" Wzięły w nim udział szkoły z regionu kształcące w zawodzie technik hotelarstwa. Do hotelu "Polonia"*** w Raciborzu przyjechali uczniowie z Rybnika, Zawiercia, Zabrza, Wodzisławia Śl. i Jastrzębia. W konkursie wzięło udział 12 uczniów.
Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej uczniów. Składał się z dwóch etapów. I etap konkursu zawierał test z przedmiotów zawodowych, dokumenty związane z działalnością hotelarską a także zadanie przygotowane przez dyrekcję hotelu "Polonia". Drugi etap składał się ze scenek sytuacyjnych w języku obcym zawodowym, które związane był z pracą recepcjonisty. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kałczok zajmując I miejsce i Sandra Marchelek - II miejsce.
Uczennice dodatkowo zostały wyróżnione, przez Dyrektora hotelu Pana Tomasza Czerwińskiego, za doskonałą znajomość języka angielskiego i umiejętność stosowania procedur obsługi gości.
Uczennice, dzięki uprzejmości Dyrekcji hotelu, wraz z Panią Sylwią Marciniak zwiedziły historyczny, stupięćdziesięcioletni hotel.
Gratulujemy sukcesów!!!

Więcej
DZIEŃ DZIECKA W "GUIDO"
02.06.2012
Król GUIDO wraz z małżonką zaprosił 1 czerwca dzieci do udziału w grach i zabawach przygotowanych między innymi przez uczniów naszej szkoły. Animatorzy z III C malowali twarze dzieciom, przygotowali quizy, loterie, tory przeszkód i szereg innych atrakcji. Zabawa była przednia!

Zdjęcia
DZIEŃ DZIECKA W PUNKCIE INFORMACJI O MIEŚCIE
02.06.2012
1 czerwca w Punkcie Informacji o Mieście odbyła się akcja ,,Dzień Dziecka w Punkcie Informacji o Mieście", której celem była promocja gry planszowej ,,Moja Zabrzańska przygoda" oraz przewodnika dla dzieci ,,Zabrzańskie przygody".
W tym dniu wszystkie dzieci zostały obdarowane w/w grą i przewodnikiem a dodatkowo mogły pomalować sobie buzię, pokolorować kolorowanki i pograć w grę z animatorami klasy IIIC z naszej szkoły, którzy w tym dniu przyczyniali się do uśmiechu wszystkich dzieci naszego miasta.

Więcej
Zdjęcia
DZIEŃ DZIECKA
01.06.2012
Taki dzień jest tylko raz w roku: roześmiany, pachnący latem.
Niech się mnoży wiele, wiele razy i uśmiecha jak słońce pyzate! Bowiem dnia czerwca pierwszego, dzieckiem można nazwać każdego!
Zaproszenie!!
28.05.2012
Animatorzy klasy IIIC zapraszają do udziału w imprezach z okazji Dnia Dziecka do Punktu Informacji o Mieście i do kopalni "Guido" 1.06.2012 od 10 do 20.
Będziemy tam!! Czekamy ma Was!
KOTLINA KŁODZKA
27.05.2012
W dniach 23 -25 maja odbyła się wycieczka krajoznawcza po Kotlinie Kłodzkiej. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku, następnie udaliśmy się do Międzygórza, gdzie podziwialiśmy wodospad Wilczki. Kolejnego dnia udaliśmy się do Stołowogórskiego Parku Narodowego. Spacerowaliśmy w otoczeniu atrakcyjnych form skalnych Szczelińca. Następnym punktem programu była wizyta w malowniczym uzdrowisku Polanicy Zdroju. Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Zagórza Śląskiego, gdzie zobaczyliśmy salę tortur na zamku Grodno. Ostatnią atrakcją wycieczki była sztolnia Hitlera w Walimiu. Wiele emocji dostarczyła podziemna inscenizacja ewentualnego nalotu powietrznego. Zdjęcia z wycieczki poniżej:

Zdjęcia
STOISKO NA TARGACH TURYSTYKI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ
14.05.2012
W dniach 11-12 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbyły się IV Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.
Na targach mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej oferty edukacyjnej. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko!
IV MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI DZIEDZICTWA PRZEMYSŁOWEGO I TURYSTYKI PODZIEMNEJ
14.05.2012
W dniach 11-12 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbyły się IV Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.
Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Wśród prawie 70 wystawców pojawili się wystawcy krajowi: m.in. Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju, Kopalnia Soli Wieliczka, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Warsztaty Garncarstwa oraz Szlak Garncarstwa oraz zagraniczni: m.in. Urząd Marszałkowski Regionu Żylina - Słowacja, Region Batumi - Gruzja i Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Saint-Etienne - Francja.
Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwiedzających było prawie 10 tysięcy.
Uczniowie klasy III C, pod przewodnictwem Pani Doroty Bzdak zostali zaangażowani do obsługi technicznej targów, za co serdecznie dziękujemy.
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO-PRAKTYCZNA
12.05.2012
W dniach 10- 11.05.2012 w Hali Widowiskowo-Sportowej "Pogoń" odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna poświęcona innowacyjności w zarządzaniu obiektami dziedzictwa przemysłowego dla turystyki.
10 maja na konferencji prasowej uroczyście podpisano dokument o współpracy pomiędzy europejskimi zabytkowymi obiektami górnictwa węglowego :z Lewarde we Francji, z Bochum w Niemczech, z Wakefield w Anglii, z Marcinelle w Belgii, na Sardynii i Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
Tych sześć muzeów zobowiązało się do partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie kooperacji w zakresie badań naukowych, działań kulturalnych, wymiany praktyk zawodowych oraz turystyki, marketingu i komunikacji.
II METROPOLITALNA GRA MIEJSKA
08.05.2012
Tajemniczy list. Wielka miłość, a w tle konflikt polsko-niemiecki. Czy powstańcowi uda się odnaleźć ukochaną? Na pewno nie bez pomocy graczy - uczestników wyjątkowej gry miejskiej, jakiej na Śląsku jeszcze nie było. Od dziś można zapisywać się do udziału w II Metropolitalnej Grze Miejskiej organizowanej przez Metropolię "Silesia".

Więcej
IV MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI
08.05.2012
11-12 maja w godz. 10.00-18.00 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbędą się IV Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej zorganizowane przez Urząd Miejski w Zabrzu.
W Targach udział wezmą przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego: kopalń udostępnionych do zwiedzania przez turystów, szlaków turystyki poprzemysłowej, browarów otwartych dla ruchu turystycznego, winnic i winiarni, szlaków rękodzieła artystycznego, fabryk spożywczych otwartych dla turystów, palarni kawy, producentów biżuterii, zakładów jubilerskich udostępnionych dla ruchu turystycznego, producentów perfum, jak również jaskiń otwartych dla turystyki, podziemnych szlaków turystycznych, fortyfikacji oraz przedstawicieli miast, regionów i wydawnictw turystycznych.
Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Będzie można skosztować przysmaków regionalnych. Wśród uczestników Targów wylosowany zostanie tygodniowy pobyt w Paryżu. Dodatkowo o każdej pełnej godzinie losowane będą nagrody.
MATURA 2012
01.05.2012
Od piątku 04.05.2012r. rozpoczynają się egzaminy maturalne.
Wszystkie egzaminy pisemne rozpoczynają się o godzinie 9.00. Absolwenci zobowiązani są do zgłoszenia się przed salą egzaminacyjną o godzinie 8.30.
Natomiast wszystkie egzaminy ustne rozpoczynają się zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia oraz wysokich wyników!
MATURZYŚCI 2012
28.04.2012
W piątek 27 kwietnia na uroczystej akademii klasy trzecie pożegnały tegorocznych absolwentów. Były podziękowania, łzy i wzruszenia.
Kochani Absolwenci! Powodzenia na maturze i egzaminie zawodowym!

"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy..."

Zdjęcia
UWAGA MATURZYŚCI!
26.04.2012
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie następujące przybory pomocnicze:

Przedmiot

Przybory pomocnicze

Wszystkie przedmioty

długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony
do zapisywania odpowiedzi

Matematyka

linijka, cyrkiel

Geografia

linijka


Każdy zdający może ponadto korzystać podczas egzaminu z następujących przyborów pomocniczych:

Przedmiot

Przybory będące fakultatywnym wyposażeniem zdającego

Biologia, chemia, fizyka i astronomia

linijka

geografia, matematyka

kalkulator prosty

Geografia, historia

lupa


KALKULATOR PROSTY = kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.
SZANOWNI MATURZYŚCI!
24.04.2012
"Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy..."

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko ty słyszysz. Wielkie rzeczy powstają z ruchu do przodu, a nie oglądania się do tyłu.


W imieniu klas trzecich mamy zaszczyt zaprosić tegorocznych abiturientów oraz wychowawców klas programowo najwyższych na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Uroczystość odbędzie się dnia 27 kwietnia 2012 roku w auli o godzinie 12.00.
TURNIEJ POKOJU WE WŁOSZECH
22.04.2012
W Rovereto, we Włoszech już po raz dwudziesty piąty odbył się Turniej Pokoju, w którym wzięło udział dwa i pół tysiąca zawodników z 25 krajów. Polskę reprezentowały 2 drużyny z Zabrza i jedna z Wrocławia. Inicjatorem, organizatorem i koordynatorem wyjazdu była nasza szkoła.

Zdjęcia
VI OTWARTE MISTRZOSTWA NAUCZYCIELI I SAMORZĄDOWCÓW W PŁYWANIU
18.04.2012
W najbliższy poniedziałek tj. 23 kwietnia, godz. 13.00-15.00 w Miejskim Zakładzie Kąpielowym w Zabrzu odbędą się VI Otwarte Mistrzostwa Nauczycieli i Samorządowców w Pływaniu.

Zaplanowano wyścigi indywidualne kobiet (na 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem klasycznym), mężczyzn (50 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym) oraz sztafetę (4 X 50 m styl dowolny - zespoły mieszane). Po zawodach poczęstunek, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Organizatorem jest Zespół Szkół Nr 17, Wydział Promocji i Turystyki i Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Więcej
OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ARTYKUŁ DLA UCZNIÓW HOTELARSTWA
17.04.2012
Redakcja serwisu branży hotelarskiej www.Hotelinfo24.pl zaprasza uczniów i nauczycieli hotelarstwa do wzięcia udziału w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu na dowolny artykuł związany z hotelarstwem. Głównym celem konkursu jest popularyzacja w przystępny sposób nauki hotelarstwa.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich i wyższych o kierunkach hotelarstwo, gastronomia i turystyka.

Artykuły mają mieścić się w następujących pięciu kategoriach tematycznych: o hotelarstwie ogólnie, pion hotelowy, sprzedaż i marketing w hotelarstwie, gastronomia, obsługa gościa w hotelu.

Wszystkie ciekawe artykuły zostaną opublikowane w serwisie dla hotelarzy www.hotelinfo24.pl - z notką na temat autora, co będzie miało dobry aspekt promocyjny w dalszej karierze zawodowej.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Więcej
MATURA Z JĘZYKA OBCEGO
11.04.2012
W związku z nową formułą egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego, a konkretnie ustaną jego częścią, Pani mgr Katarzyna Kłunduk i Pani mgr Monika Konieczna przygotowały informator dotyczący tego egzaminu.
Przedstawione zostały informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych oraz sposobu ich oceniania. Dodatkowo przypomniano strukturę części pisemnej tego egzaminu.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

Prezentacja
TERMINY EGZAMINU ZAWODOWEGO
10.04.2012
ETAP PISEMNY:
18 czerwca 2012r.
(poniedziałek) godz. 12.00 - dla absolwentów wszystkich typów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych (techników zasadniczych szkół zawodowych).

ETAP PRAKTYCZNY:
20 czerwca 2012r. godz. 9.00
- dla zawodów: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.
ZABRZAŃSKIE ZABYTKI KANDYDUJĄ DO LISTY UNESCO
06.04.2012
2 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której poinformowano, że zabrzańskie zabytki turystyki poprzemysłowej są na dobrej drodze do wpisania do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Chodzi o kompleks zabytków górniczych, w skład których wchodzą Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, Skansen Królowa Luiza i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. O wpisanie na listę UNESCO będzie się ubiegać także Radiostacja Gliwicka. Najpierw obiekty muszą trafić do rejestru pomników historii.
SPRAWOZDANIE Z GLOBU
05.04.2012
W dniach 30 marca - 1 kwietnia w Katowicach odbyła się XVIII edycja Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego Glob 2012. Są to targi najchętniej odwiedzane przez mieszkańców województwa śląskiego. Tegoroczna wystawa objęła prawie 350 wystawców z niemal całej Polski i 14 krajów świata: Belgii, Czech, Dominikany, Francji, Gruzji, Indonezji, Litwy, Maroko, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Tunezji, Turcji, Węgier.
Propozycje wystawców oraz bogaty program towarzyszący targom przyciągnęły ponad 10 tys. odwiedzających. Regionem partnerskim tegorocznych targów było województwo Podkarpackie.

Zdjęcia
WIZYTA W HOTELU ARSENAL PALACE****
04.04.2012
30.03.2012 odwiedziliśmy hotel ARSENAL PALACE**** należący do polskiej sieci hotelowej "Stylehotels", posiadającej na terenie Śląska cztery stylowe hotele: ARSENAL PALACE**** i BELLA NOTTE*** znajdujące się na granicy Katowic i Chorzowa przy WPKiW - ponad 300 miejsc noclegowych, VACANZA*** w Siemianowicach Śląskich, niedaleko 18 dołkowego pola golfowego oraz stadionu do hokeja na trawie - ponad 90 miejsc noclegowych i OLYMPIA SPODEK *** w Katowicach, mieszczącym się w samym centrum na tyłach budynku SPODKA - ponad 55 miejsc noclegowych.
Oczarowały nas ciekawe aranżacje pomieszczeń , a szczególnie sal konferencyjnych a także Pani manager hotelu - perfekcyjna w każdym calu.
WIELKANOC 2012
04.04.2012
Świąt Wielkiej Nocy w radosnym klimacie życzą Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i pracownicy Zespołu Szkół Nr 17 w Zabrzu
MAJOWE SZALEŃSTWO
03.04.2012
Serdecznie zapraszamy na "majowe szaleństwo" w dniu 18.05.2012. Zwiedzimy Mirów, Bobolice i okolice.
Serdecznie zapraszają animatorzy klasy III C.

Więcej
MISTRZYNIE SZACHOWE!!
02.04.2012
W dniu 26 marca 2012 roku w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach - "LICEALIADA 2012". Naszą szkołę reprezentowali: Marika Olchówko, Agnieszka Radajewicz, Martyna Wardalińska, Ewa Bara, Dawid Zając i Damian Bukowiec.
Do konkursu przystąpiło 24 uczniów. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas Turnieju panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, widoczne było duże zaangażowanie uczestników.
W wyniku rozgrywek wyłoniono zwycięzców Turnieju. W klasyfikacjidrużynowej dziewcząt reprezentantki naszej szkoły w składzie Marika Olchówko i Martyna Wardalińska zajęły I miejsce, natomiast chłopcy reprezentujący naszą szkołę w składzie Dawid Zając i Damian Bukowiec wywalczyli miejsce VI.
W klasyfikacji indywidualnej Marika Olchówko zajęła I miejsce zostając przy tym Mistrzynią Zabrza w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych, Martyna Wardalińska wywalczyła miejsce III, a Agnieszka Radajewicz wysokie miejsce IV.
Dziewczyny przywiozły do szkoły zasłużony puchar, dyplom oraz medale.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
ZEBRANIA Z RODZICAMI
26.03.2012
Informujemy, że w dniu 03.04.2012r. (wtorek ) od godziny 16.30 do 18.00 odbędą się zebrania z rodzicami oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Serdecznie zapraszamy!
"CHROŃ TO CO MASZ"
22.03.2012
W dniu 20 marca 2012 r. w Domu Muzyki i Tańca odbył się Koncert Profilaktyczny pod hasłem Chroń to co masz. Organizatorami koncertu byli Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki miasta Zabrze. Liderzy podejmują działania profilaktyczne na terenie miasta Zabrze. Jednym z takich działań był koncert Zespołu PTAKY. Koncert pod hasłem Chroń to co masz (tytuł jednego z ich utworów) był próbą przekazania pozytywnych wartości, które decydują o szczęśliwym życiu.
MÓJ ZAWÓD - MOJA PASJA
17.03.2012
W ramach trzeciego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Zabrzu ogłoszono konkurs "Mój zawód - moja pasja", w którym I miejsce zajął uczeń klasy III A Przemysław Krok.
Patronat Honorowy nad III edycją objęła Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik. Koordynatorami działań w ramach OTK byli: Gimnazjum nr 24 im. Henryka Jordana w Zabrzu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu. Partnerami zaś: Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Zabrzu, Zabrzańska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Wydział Oświaty UM w Zabrzu.

Dyplom
SI PARLA ITALIANO
13.03.2012
Rozpoczynamy w naszej szkole cykl bezpłatnych zajęć językowych we współpracy z kolegium języków obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zapraszamy zainteresowanych uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły na bezpłatny cykl szkoleniowy nauki języka włoskiego od podstaw.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 15 marca 2012r. o godz.14.15 w sali 114.

Zapraszamy !
CZYTELNIA DLA MATURZYSTÓW
12.03.2012
Zapraszamy tegorocznych Maturzystów do Czytelni Ogólnej, przy ulicy Wyzwolenia 4, gdzie można znaleźć książki pomocne w tworzeniu bibliografii do prezentacji maturalnej.
Znajdziecie tu literaturę popularnonaukową, opracowania lektur oraz twórczości poszczególnych artystów, biografie nie tylko pisarzy i poetów, albumy reprodukcji malarskich, słowniki z literatury, sztuki, muzyki, psychologii, języka polskiego oraz czasopism (np. "Polonistyka", Pamiętnik Literacki", "Literatura na świecie", "Kino", Film" ) i wielu innych.
MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI GLOB 2012
08.03.2012
W terminie od 30.03 - 1.04.2012 w Katowicach odbywają się największe w kraju wiosenne targi branżowe: 18. Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2012. W imprezie weźmie udział ponad 170 wystawców z Czech, Francji, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Włoch, Węgier i Polski zgromadzonych na łącznej powierzchni 5 tys. m2. Tysiące ofert prezentowanych będzie przez: touroperatorów, biura podróży, regiony, uzdrowiska, ośrodki odnowy i rekreacji. Można również skorzystać z ofert usług hotelowych, transportowych i baz noclegowych.
Oczywiście nas tam również nie zabraknie! Jedziemy 30 marca! Szczegółu u Pani mgr Bzdak i Pani mgr Marciniak. Koszt 22 zł (przejazd + bilet wstępu).
Z turystycznym pozdrowieniem
TANATOTURYSTYKA NOWĄ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ
28.02.2012
Tanatoturystyka, turystyka śmierci czy czarna turystyka, tak nazywa się wyprawy do miejsc związanych z różnymi aspektami śmierci traktowanymi jak atrakcje turystyczne. Turyści najczęściej odwiedzają obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, muzeum Titanica w Greenwich czy egipskie grobowce faraonów. Jednak ostatnio pojawiła się nowa odmiana tanatoturystyki - odwiedzanie miejsc śmierci znanych z telewizji celebrytów.
Pierwszą wyprawę do The Beverly Hilton, gdzie zmarła tragicznie Whitney Houston, zorganizowano już dwa dni po jej śmierci. Wycieczka objazdowa jest realizowana codziennie o godz. 13 po południu. Jej koszt to 40 USD (około 135 zł). Chętnych na tą formę rozrywki nie brakuje... ba nawet przybywa ich coraz więcej. Zgon stał się bowiem dla przedstawicieli kultury konsumpcyjnej atrakcją turystyczną.
NOWY KIERUNEK - TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI
26.02.2012
W roku szkolnym 2012/2013 uruchamiamy nowy kierunek technik eksploatacji portów i terminali zarówno w technikum jak i w szkole policealnej.
Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali jest:
 • planowanie i wykonywanie prac związanych z eksploatacją portów i terminali;
 • organizowanie prac związanych z eksploatacją środków transportu i obsługą podróżnych w portach i terminalach
 • organizowanie prac związanych z magazynowaniem, składowaniem oraz przeładunkiem towarów i ładunków w portach i terminalach
 • prowadzenie dokumentacji dotyczącej transportu, magazynowania i przeładunku towarów oraz ładunków w portach i terminalach.
Cykl kształcenia zawodowego zakończony jest egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Po ukończeniu kształcenia absolwent może być zatrudniony w: charakterze pracownika naziemnego lotniska lub personelu samolotu, przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych agencjach obsługi portów morskich, portach morskich i rzecznych oraz terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych.
KONKURS ORTOGRAFICZNY
25.02.2012
Dnia 23.02.2012r. odbyły się eliminacje miejskie IX Miejskiego Konkursu Ortograficznego Zabrzu. ZS Nr 17 reprezentowali uczniowie kl. I A i kl. I C.
ZS 17 ZWYCIEZCĄ W 1 KONKURSIE WIEDZY O TURYSTYCE
24.02.2012
W dniu 23.02.2012r. z inicjatywy i w ramach współpracy Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Zespołu Szkół nr 1 w Czeladzi odbył się 1 Konkurs Wiedzy o Turystyce połączony z Dniami Otwartymi Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką. Spośród 77 uczestników z 18 szkół tytuł najlepszej szkoły zdobył nasz Zespół Szkół nr 17. Szkołę reprezentowały uczennice klasy IV c - Dajana Jamrozik oraz Aleksandra Wróblewska pod kierunkiem mgr Radosława Fogel.
Gratulujemy!

Więcej...
WE ARE THE CHAMPIONS...
23.02.2012
Zwyciężyliśmy w Mistrzostwach Zabrza Szkół Ponadgimnazjalych w koszykówce w kategorii chłopców. Pokonaliśmy II LO i I LO. Drużyna ZS 17 jest the best!

Zdjęcia
Dyplom
ITB - NAJWIĘKSZE TARGI TURYSTYCZNE W EUROPIE
22.02.2012
W dniach 7-11 marca 2012 roku odbędą się w Berlinie Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie, będąca doskonałą okazją do poznania nowych trendów.
Na ITB Berlin spotkamy ponad 10 tys. wystawców, którzy prezentują wszystkie grupy zawodowe związane z ogólnie pojętą turystyką i podróżami. W targach biorą udział, między innymi: międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, inni organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się przewozami turystycznymi, firmy hotelarskie, firmy ubezpieczeniowe, wydawnictwa, firmy zajmujące się informacją turystyczną, i wiele innych.
Kombinacja fachowej ekspozycji i targów przyciąga, co rocznie tysiące gości, wystawców, media i NAS.
Jedziemy 9 marca. Szczegóły imprezy u Pani mgr Doroty Bzdak i Pani mgr Sylwii Marciniak.
Serdecznie zapraszamy!
KURS BARMAŃSKI
21.02.2012
Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie barmańskim "Barman - Mikser" SPB Level A

Kurs organizowany jest przez członka Stowarzyszenia Polskich Barmanów SPB-PBA, Vice-Kanclerza Konfraterni Polskich Barmanów Mistrzów, Master Bartendera Ryszarda Maciejewskiego , który jest również wykładowcą Akademii Miksologii Z. T. Nowickiego w ramach kursów "Barman - Mikser" SPB - Level Professional

Kurs odbędzie się w dniach 26-29 III 2012 r. w Katowicach.
Cena kursu wynosi 550 zł. Szczegółowy plan kursu na stronie www.barakademia.com.pl

Zapisy prowadzi p. Biegańska
WARTO BYĆ DOBRYM
20.02.2012
Nasza szkoła bierze udział w Akcji "Warto być dobrym", którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła

Cel konkursu:
- premiowanie i promowanie wśród uczniów dobrych działań i zachowań na rzecz innych:
rówieśników, osób starszych, zwierząt grup(klasy, samorządu szklonego), szkoły dzielnicy, miasta, ochrony środowiska i praw człowieka

Działania mogą być poodejmowane zarówno w szkole jak i poza nią, samodzielnie lub w powiązaniu ze szkołą.

Na koniec roku wyłonimy wśród naszych uczniów finalistę, który otrzyma nagrodę - rower marki Kross.
Zapraszamy do udziału W akcji!!!

Szczegóły konkursu na stronie www.wartobycdobrym.pl
ADAM SZOŁTYSEK - NAJLEPSZY NAUCZYCIEL WYCHOWANIA FIZYCZNEGO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
19.02.2012
18 lutego w hali Miejskiego Sportu i Rekreacji odbył się Bal Sportowca, w trakcie którego ogłoszono wyniki głosowania na najpopularniejszych sportowców i trenerów Zabrza oraz nagrodzono najlepszych nauczycieli wychowania fizycznego w Zabrzu w 2011 roku. W gronie najlepszych jest nauczyciel naszej szkoły Pan Adam Szołtysek. Wyboru dokonał Grodzki szkolny Związek Sportowy.
Serdecznie gratulujemy!
Sportowcem roku został Prejuce Nakoulma napastnik Górnika Zabrze. Tytuł trenera roku trafił do Adama Nawałki szkoleniowca zabrzańskich piłkarzy.

Więcej...
JERZY MAJCHERCZYK OPOWIADAŁ O PODRÓŻACH
18.02.2012
17.02.2012 w sali wykładowej zabrzańskiej filii AWF podróżnik i znawca Ameryki Południowej Jerzy Majcherczyk prowadził wykład pt. "Polskie ślady w Peru". Spotkanie zaczęło się od zapoznania nas z wkładem polskich imigrantów w rozwój tego egzotycznego kraju. Wśród zasłużonych są głównie architekci, inżynierowie i odkrywcy przyrody.
Warto pamiętać, że nasi rodacy projektowali zabudowę w stolicy Peru oraz utworzyli pierwszą politechnikę w Ameryce Południowej. Prelegent podkreślił, że jedną z najważniejszych postaci w historii Peru był Ernest Malinowski - bohater obrony Callao oraz budowniczy wysokogórskiej kolei. Dzięki staraniom Polonii amerykańskiej ten wybitny Polak został uczczony pomnikiem i co ciekawe - jest to najwyżej położony monument na świecie.
Jerzy Majcherczyk jest autorem wielu książek i publikacji prasowych o podróżach i eksploracji. Jest założycielem i prezesem Polonijnego Klubu Podróżnika w USA.

Więcej...
PREZYDENT ZABRZA W RADZIE POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ
17.02.2012
9 lutego Minister Sportu i Turystyki powołała Małgorzatę Mańkę-Szulik, prezydenta Zabrza w skład osiemnastoosobowej Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.
W tym gremium są przedstawiciele m.in. Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla Pani Prezydent, a także dowód, że Zabrze staje się coraz ważniejszym ośrodkiem na turystycznej mapie kraju. Składamy gratulacje!
Więcej informacji na stronie: www.pot.gov.pl
ŚNIEŻNE SZALEŃSTWO
16.02.2012
Wypad na narty, snowboard, sanki, rower. uzbrojony w zimowe opony, a może masz inny pomysł...
24.02.2012 (piątek) Wisła Czupel
jednodniowy wyjazd ze śnieżnymi szaleństwami
wyjazd godz. 8.15, powrót godz. 16.30

Więcej...
SPOTKANIE Z JERZYM MAJCHERCZYKIEM
13.02.2012
Miasto Zabrze oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu serdecznie zapraszają na jedyne otwarte spotkanie z Jerzym Majcherczykiem- kajakarzem, podróżnikiem, odkrywcą i badaczem, reporterem i prelegentem.

Spotkanie odbędzie się 16 lutego o godz. 17.00 w Sali wykładowej AWF, przy ulicy Wolności 406 w Zabrzu.
Serdecznie zapraszamy!
ETAP OKRĘGOWY IV OLIMPIADY WIEDZY HOTELARSKIEJ
02.02.2012
W dniu 11.01.2012 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle odbył się etap okręgowy IV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Szkoła gościła 40 reprezentantów szkół województwa śląskiego. Szkołę reprezentowali: Sandra Marchelek i Przemysław Krok. Serdeczne gratulujemy wysokich wyników!
FERIE 2012
27.01.2012
Życzymy miłych, śnieżnych i bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku, aby wrócić uśmiechnięci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.

Do zobaczenia 13 lutego!
ODESZŁA JOANNA DUCHOWICZ
26.01.2012
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 25.01.2012 odeszła Joanna Duchowicz, nauczycielka matematyki w naszej szkole.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 30 stycznia 2012.
Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. w kościele p.w.św. Piotra i Pawła w Pawłowie, ul. Sikorskiego o godz.14.00, po mszy ceremonia na cmentarzu.
POLONEZ MATURZYSTÓW
26.01.2012
25 stycznia o godz. 17.00 na Placu Warszawskim zatańczono poloneza.
Uroczysty Polonez Maturzystów to w Zabrzu już tradycja. W tym roku został zorganizowany po raz piąty. Wzięli w nim udział tegoroczni absolwenci, władze miasta, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz rodzice. W ten wyjątkowy sposób, na 100 dni przez maturą, ogłoszone zostało rozpoczęcie intensywnych przygotowań do egzaminu maturalnego.
Trzymamy kciuki!
ZEBRANIA Z RODZICAMI
11.01.2012
Informujemy, że w dniu 18.01.2012r. (środa) o godzinie 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy!
GŁOSUJMY NA NASZĄ CHOINKĘ
04.01.2012
Zabrzańska choinka została zaliczona do grona najładniejszych choinek w naszym regionie. Efektem jest udział w wielu rankingach.
W głosowaniu na najładniejszą choinkę zorganizowanym przez Dziennik Zachodni udział bierze 25 miast. Głosować można do 6 stycznia na stronie internetowej www.slask.naszemiasto.pl
Serdecznie zachęcamy!!
POLONEZ MATURZYSTÓW
03.01.2012
Dyrektor szkoły zaprasza do udziału w V edycji imprezy ulicznej "POLONEZ MATURZYSTÓW" wszystkich tegorocznych maturzystów, wychowawców klas maturalnych oraz społeczność uczniowską wraz z rodzicami.

25 stycznia 2012 godz.: 17:00 Plac Warszawski - Zabrze
XVIII MARSZE NA ORIENTACJĘ "ŚNIEŻYNKA"
02.01.2012
Organizatorzy z Katowic zapraszają już w najbliższą sobotę, 7 stycznia 2012 do parku. Tym razem nie będzie to Park Kościuszki w Katowicach, a dużo większy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
Szczegóły wyczytać można w regulaminie, który jest na stronie organizatora http://czartak.katowice.pttk.pl/glowna.html
Impreza wspierającą WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
ÓSMY KARPACKI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY
02.01.2012
Serdecznie zapraszamy do udziału w Ósmym Karpackim Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (7/8.01.2012)!

Przybywajcie wszyscy do "grających" schronisk, aby przyjemne połączyć z pożytecznym: wycieczkę w góry ze wsparciem WOSP. I zabierzcie ze sobą nadmiar gotówki, bo w orkiestrowych sklepikach będzie można uzupełnić ekwipunek turystyczny, z korzyścią dla siebie oraz wcześniaków i kobiet ciężarnych z cukrzyca, dla których kwestujemy tym razem.

W Ósmym Karpackim Finale WOSP uczestniczyć będzie 26 schronisk.
EURO 2012 - RAJ DLA HOTELARZY
02.01.2012
Polska jest jednym z organizatorów przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Uczestnicy Euro 2012 w przewadze zdecydowali się na wybór zakwaterowania w Polsce. Wiele wskazuje na to, że to właśnie my zgarniemy większość korzyści biznesowych wynikających z organizacji Mistrzostw.
Budujący jest również fakt, iż 13 z 16 drużyn narodowych wybrało Polskę na swoje miejsce zamieszkania w czasie trwania imprezy. Różnice są budujące, już teraz widać, że skorzystamy na tym bardziej, niż nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy.
BOŻE NARODZENIE
20.12.2011
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2012
życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA
09.12.2011
10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym dniu, w 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Tego dnia świętujemy również Dzień Ochrony Praw Dziecka.

PAMIĘTAJMY! PRAWA CZŁOWIEKA ZACZYNAJĄ SIĘ OD PRAW DZIECKA
KONSULTACJE Z RODZICAMI
08.12.2011
Dnia 14.12.2011 odbędą się konsultacje z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy!
MIKOŁAJKI 2011
07.12.2011
We wtorek 6 grudnia w naszej szkole był z wizytą św. Mikołaj. Gość z Laponii odwiedzał wszystkich uczniów, dyrekcję oraz nauczycieli. Tym, którzy na to zasłużyli Święty rozdawał łakocie. Po rozdaniu słodkości Mikołaj w pośpiechu wsiadł na sanie zaprzęgnięte w renifery, a aniołki odleciały razem z nim. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt w tym roku nie dostał rózgi. Dziwne??
POWTÓRKA Z MATMY
04.12.2011
W celu usystematyzowania wiedzy i lepszego przygotowania się do matury z matematyki zachęcamy do zaglądania na stronę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego http://www.gwo.pl (Strefa ucznia), gdzie można znaleźć przykładowe testy z wybranych działów.
GÓRA GROSZA
20.11.2011
XII edycja akcji "Góra Grosza" została zainaugurowana. Podczas tegorocznej akcji uczniowie polskich szkół i przedszkoli będą zbierać drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.
Za jeden grosz nie można nic kupić, jednak jeśli uzbieramy olbrzymią górę.
Przyłącz się i Ty!!
"PSITULMNIE"
20.11.2011
2 listopada wystartowała pierwsza edycja akcji "Karmimy Psiaki" - ogólnopolska inicjatywa, której celem jest zebranie karmy dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Psitulmnie" w Zabrzu.
Jej mechanizm jest bardzo prosty - każde 3 osoby, które przyłączą się do akcji to kolejny posiłek dla jednego z podopiecznych schroniska. Aby pomóc, wystarczy odwiedzić stronę www.karmimypsiaki.pl i wybrać psa, którego chce się nakarmić. Akcja będzie trwała 3 miesiące.
Polepszmy los wielu psiaków z zabrzańskiego schroniska!!
PRÓBNA MATURA
18.11.2011
Informujemy, że w dniach 22-24.11.2011r. w szkole odbędą się próbne egzaminy maturalne:
22 listopada - język polski, czas trwania: 170 min;
23 listopada - matematyka, czas trwania: 170 min;
24 listopada - język obcy, czas trwania: 120 min;

Trzymamy kciuki!!
W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTĄ...
15.11.2011
Wycieczka w Beskidy 9 grudnia 2011

W programie:
przejazd do Wisy i Istebnej
* zwiedzanie Chaty Kawuloka
przejazd do Koniakowa
* zwiedzanie muzeum Koronek
przejazd na Ochodzitą
* smaczna kwaśnica
przejazd do Żywca
* zwiedzanie Muzeum Browaru i linii technologicznej Browaru Żywiec
przejazd do kręgielni
* 2 godziny dobrej zabawy na kręgielni

Zapisy przyjmuje Pani Bzdak i Pani Marciniak
Zapraszamy!!
WYCIECZKA ŚLADAMI JANOSCHA
11.11.2011
Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu zaprasza 19 listopada na bezpłatną autokarowo-pieszą wycieczkę śladami Janoscha.
Zbiórka zarejestrowanych uczestników - godz. 10.45 przed Kinem ROMA.
Oprowadza Dariusz "Gryzok" Walerjański.
Trasa: Kino "Roma", ulica Piekarska, kościół św. Jadwigi, na granicy Czarnawki, Hotel Konserwatorium Piończyka, spacer ulicą Wolności, Szkoła na Zandce, cmentarz żydowski, stalowy dom. Czas trwania ok. 2,5 - 3 godzin.
Zgłoszenia do 16.11.2011 / decyduje kolejność zgłoszeń /w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu,ul. Brodzińskiego 4, tel. 32 / 271 04 74.
Zapraszamy!
DEKLARACJA PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE
10.11.2011
Uczeń/słuchacz lub absolwent, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego, obowiązkowo składa pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu zawodowego odpowiednio w zawodzie, w którym się kształci lub w zawodzie, w którym ukończył kształcenie nie później niż do dnia 20 grudnia 2011. Deklaracje przyjmuje Pan Olszewski.

Deklaracja...
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA PALENIA
09.11.2011
Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja "Promocja Zdrowia" namawia Polaków i uczniów naszej szkoły do rzucenia palenia.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
08.11.2011
Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.
III MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY HOTELARSKO-TURYSTYCZNE WE WŁOSZECH
28.10.2011
Serdecznie zapraszamy na III Międzynarodowe Warsztaty Hotelarsko-Turystyczne we Włoszech w terminie 4-10 grudnia 2011r,zorganizowane w ramach współpracy naszej szkoły ze szkołą Don Milani w Rovereto. W programie wyjazdu na uczestników czekać będzie wiele atrakcji przygotowanych przez uczniów włoskiej szkoły. Zgłoszenia chętnych uczniów przyjmują organizatorzy wyjazdu do 10 listopada.

Więcej...
KWESTA NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM
27.10.2011
1 listopada na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego mieszczącego się przy ulicy Cmentarnej 15 zostanie przeprowadzona w godzinach od 8.30 do 18.30 publiczna zbiórka, z której dochód ma być przeznaczony na prace porządkowe, zabezpieczające i dokumentacyjne cmentarza założonego w 1871 r. Wszyscy, którzy w tym dniu przyjdą, będą mogli zwiedzić cmentarz oraz złożyć datek na ratowanie i opiekę nad tym niezwykle urokliwym i zabytkowym miejscem.
OBOWIĄZEK MELDUNKOWY W HOTELU
23.10.2011
Z dniem 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Nowe wzory dowodów nie zawierają adresu miejsca zamieszkania.
Ustawa z 24 września 2010r o ewidencji ludności - od dnia 1 stycznia 2014 roku nastąpi zniesienie obowiązku meldunkowego. Także od 1 stycznia 2014r. hotel nie będzie prowadził ewidencji meldunkowej.
ZASADY PRZYZNAWANIA STYPENDIUM PREMIERA
11.10.2011
Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane uczniowi szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Stypendium Premiera przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki, co najmniej dobre. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku
STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW
10.10.2011
6 października, uczeń klasy drugiej technikum Bartłomiej Berger, otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość przyznania stypendium odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Przybyłym uczniom - stypendystom, dyplomy wręczyła Pani Minister Krystyna Szumilas. W uroczystości brali udział zaproszeni rodzice i dyrektorzy szkół stypendystów.
DOBRE ŹRÓDŁO INFORMACJI
09.10.2011
Polecamy ciekawy serwis z informacjami branżowymi z hotelarstwa i turystyki.
Zapoznaj się z nim koniecznie!
Aktualności branżowe możesz czytać na stronie WWW.TUR-INFO.PL lub zamówić je wprost do swojej skrzynki e-mail jako jeden z newsletterów.
Poniżej znajdziesz linki do serwisu:
Aktualności na WWW: http://www.tur-info.pl/glowna/aktualnosci.php
Newslettery e-mail: http://www.tur-info.pl/subskrypcja
WYBORY PARLAMENTARNE 2011
06.10.2011
Wybory parlamentarne do obu izb, czyli sejmu i senatu, odbywają się w Polsce co cztery lata. Posłów i senatorów wybierzemy 9 października 2011 roku w jednodniowych wyborach.
Wybory parlamentarne są dla nas bardzo ważne. To właśnie Posłowie mają realne narzędzia prawne żeby zmieniać Polskę i zapewnić bezpieczną i pewną przyszłość nam i naszym rodzinom.
W wyborach parlamentarnych wyborcom życzymy świadomego wyboru a kandydatom wygranej.
POŻEGNANIE LATA 2011
05.10.2011
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na cykliczną imprezę "Pożegnanie lata", którą zaplanowaliśmy na 17.10.2011. Jedziemy na Jurę Krakowsko - Częstochowską.
Koszt imprezy: 35 zł.
Zapisy przyjmują i informacji udzielają: mgr Dorota Bzdak, mgr Sylwia Marciniak.

Serdecznie zapraszają animatorzy klasy III C
WIESZ, ŻE...
05.10.2011
... w lipcu 2011 r. pojawiło się na mapie świata nowe państwo - Republika Południowego Sudanu (RPS) ze stolicą w Dżubie. RPS jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie.
MIASTO TURYSTYKI PRZEMYSŁOWEJ
03.10.2011
Od 30 września w Punkcie Informacji o Mieście przy ulicy Powstańców Śląskich 2/1 dostępne jest najnowsze wydawnictwo promocyjne wydane przez Urząd Miejski w Zabrzu pt. "Zabrze miasto turystyki przemysłowej".
Wydawnictwo zawiera informacje na temat zabrzańskiego szlaku zabytków techniki, a także informator na temat najważniejszych atrakcji w mieście. Mapa informuje również o bazie hotelowej i gastronomicznej w Zabrzu.
Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwem promocyjnym!
SKARBNIKOWE GODY 2011
02.10.2011
1 października wzięliśmy udział w Skarbnikowych Godach. Wielki i barwny korowód w ramach obchodów Zabrzańskiej Jesieni przeszedł ulicami naszego miasta. Przemarsz rozpoczął się o godz. 11.00 na Placu Wolności i zakończył w Parku Poległych Bohaterów, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.
ZAPRASZAMY DO WIEDNIA
22.09.2011
W dniach 20 - 21 X 2011 r. odbędzie się wycieczka do Wiednia oraz na Morawski Kras. Pierwszego dnia wycieczki zwiedzimy jaskinię Punkevni, w której popłyniemy łódkami rzeką Punkvią. Przed wejściem do jaskini wjedziemy kolejką górską i staniemy nad progiem jednej z największych przepaści w Europie - przepaścią Macocha. Na obiadokolację i nocleg udamy się do ośrodka wypoczynkowego przy granicy z Austrią. Drugiego dnia, po śniadaniu wyjedziemy do Wiednia. W stolicy Austrii na trasie naszej wycieczki znajdą się min. Katedra św. Szczepana, Ratusz, kościół Karola Boromeusza, Pałac Schonbrunn, Pałac Hofburg, Belweder, Dom Hundertwassera a także jeden z największych parków w Europie - Prater. Koszt wycieczki wynosi 280 zł. Cena zawiera przejazd autokarem, nocleg, wyżywienie -tj. obiadokolację oraz śniadanie a także bilety wstępu do jaskini Punkevni oraz bilet na kolejkę górską do Przepaści Macocha. Szczegółowe informacje oraz zapisy u mgr Radosława Fogel oraz mgr Roberta Zabawy.
WYCIECZKA ROWEROWA DO CZECHOWIC
20.09.2011
Kolejna udana impreza - wycieczka rowerowa do Czechowic. Przejechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów, próbowaliśmy popływać na wakeboardzie, nie zabrakło również grilla. Zabawy było co niemiara.

Zdjęcia
SPOTKANIA Z RODZICAMI
19.09.2011
W zakładce "Info dla rodziców " zamieszono terminy kolejnych spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2011/2012.
MATURA 2012 - DEKLARACJE
18.09.2011
w zakładce "Info Matura " zamieszono procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2011/2012 oraz nowe deklaracje przystąpienia do egzaminu maturalnego.
Osoba, która zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły), w terminie do 30 września 2011r. wstępną pisemną deklarację.
Termin złożenia deklaracji ostatecznej mija 7 lutego 2012r.
Z REWIZYTĄ NA KURPIE
16.09.2011
Wiosną gościliśmy delegację z Ostrołęki. Z rewizytą jedziemy w terminie 24.09.2011 do 28.09.2011. Koszt pięciodniowej imprezy turystycznej to tylko: 180 zł. Zachęcamy do odwiedzenia Ziemi Kurpiowskiej.

Więcej...
ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOSOWANIA NA MAZURY
15.09.2011
Dzisiaj (15 września 2011r.), w całej Polsce i za granicą odbywa się Światowy Dzień Głosowania na Wielkie Jeziora Mazurskie w ogólnoświatowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury. Na Mazury będą głosować polscy parlamentarzyści, młodzież szkolna oraz Polacy w kraju i za granicą. Światowy Dzień Głosowania jest częścią rundy finałowej kampanii "Mazury Cud Natury".

Jeżeli nie zdążyłeś zagłosować 15 września pamiętaj, że głosy na Mazury można oddawać aż do 11 listopada 2011r. Liczy się każdy głos!

Mazury są jedynym polskim kandydatem w konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury.
Jeśli i Ty chcesz wspomóc nasze piękne polskie Mazury kliknij w link i zagłosuj
http://mazurycudnatury.org/
VII DZIEŃ NAUKI
14.09.2011
W najbliższy piątek, tj. 16 września, w godzinach 10.00-15.00 w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu odbędzie się kolejna edycja Dnia Nauki. Serdecznie zapraszamy.

Program...
II ROWEROWY PLENER ZABRZE 2011
14.09.2011
25 września odbędzie się impreza sportowo-rekreacyjna pod nazwą "II Rowerowy Plener Zabrze 2011". Zabrze już po raz drugi jest gospodarzem i organizatorem wielkiego finału AZS MTB CUP.

Więcej...
16.09 - WYCIECZKA ROWEROWA
12.09.2011
Zapraszamy uczniów naszej szkoły na wycieczkę rowerową nad jezioro w Czechowicach ze smacznym grillem i wakeboardem.

Zgłoszenia i wpłaty u prowadzących: mgr Grzegorza Dziuka, mgr Adama Szołtyska i mgr Tomasza Kruży.

Więcej...
SPOTKANIE Z RODZICAMI
10.09.2011
14 września (środa) odbędą się spotkania z rodzicami

Rodziców uczniów klas pierwszych o godz.17.00 na II piętrze, potem spotkania z wychowawcami w salach.

Rodziców uczniów klas maturalnych o godz.17.30 na II piętrze, potem spotkania z wychowawcami w salach.

Rodziców uczniów klas 2 i 3 o godz.17.30 z wychowawcami w salach.
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
07.09.2011
Zapraszamy do udziału w Europejskich Dni Dziedzictwa współorganizowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu w dniu 11.09.2011
MARKA ŚLĄSKIE 2011
09.09.2011
5 nagród trafiło do Zabrza w tegorocznej edycji konkursu Marka Śląskie. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej zorganizowanej w Mikołowie.
Nagrody przyznano w 10 kategoriach. Zabrzanie odebrali wyróżnienia w następujących:
 • Kategoria usługi - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Sor-Dew
 • Kategoria produkt - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe
 • Kategoria zdrowie - Śląskie Centrum Chorób Serca
 • Kategoria dziedzictwo kulturowe regionu - Zabytkowa KWK Guido
 • Kategoria osobowość roku - prof. Marian Zembala
Gratulujemy!
WYPOŻYCZALNIA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH
02.09.2011
Jeśli masz problem finansowy związany z zakupem potrzebnych do nauki podręczników - możesz je wypożyczyć na cały rok w Wypożyczalni podręczników Szkolnych , którą prowadzi katolickie Stowarzyszenie Civitas Christina w Zabrzu, przy ul. 3 maja 3 - oficyna. Wypożyczalnia posiada aktualny zbiór podręczników w zakresie: szkoły podstawowej klas 3-6, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

Wypożyczalnia jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 12 do 16. Przy wypożyczeniu pobierana jest 20% kaucja zwrotna.
02.09.2011
ZAPISZ SIĘ DO SZKOŁY POLICEALNEJ NR 4!
NADAL TRWA REKRUTACJA !


Kształcimy w zawodach:
 • technik hotelarstwa
 • technik obsługi turystycznej
  • animator czasu wolnego
  • pilotaż wycieczek
Ucz się za darmo przez dwa lata a w trzecim zdobądź tytuł licencjata!*

* możliwość uzupełnienia wykształcenia w szkole wyższej
WITAMY PO WAKACJACH
01.09.2011
Jeszcze w wakacyjnych nastrojach pragniemy powitać wszystkich uczniów - tych nowych i tych starszych, nauczycieli oraz dyrekcję w nowym roku szkolnym! Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym każdy z Was zrealizuje swoje plany i ambicje oraz że ten rok będzie dla wszystkich owocny. Życzymy wszystkim zapału i wytrwałości w nauce a szczególnie tegorocznym maturzystom.

Zespół Szkół Nr 17 w Zabrzu
ul. Piłsudskiego 58
tel./fax 32-278-55-79
e-mail: sekretariat@zs17.zabrze.pl


Nasi partnerzy